LEMONGRASS

LEMONGRASS – есенцијално масло од ЛИМОНСКА ТРЕВА е богато со витамин A, B и C, и минерали (магнезиум, фосфор, манган, калциум, цинк, калиум, бакар, железо)

Може да се користи на повеќе начини:
-инхалација (дифузирање или директно вдишување)
-локално (дирекно на кожата, чисто или разредено на болно место, масажа или облоги)
-орално ( во капсула “00” или во лажица мед)

Lemongrass есенцијалното масло помага при: респираторни и синусни инфекции, депресија, нервоза, стрес и анксиозност, главоболка, мускулна болка, хипертиреоза, холестерол, воспаление на грлото, кандида, салмонела, паразити, дигестивни проблеми, гастритис. Исто така е добар антиоксидант, и има антибактериско дејство.

Нарачај

mk_MKMacedonian